Ako môžu riasy pomôcť v boji proti zmene klímy
Stručný prehľad výhod a výziev pestovania rias
Čo sú riasy a prečo sú dôležité?
Riasy sú rôznorodou skupinou vodných organizmov, ktoré môžu produkovať kyslík a biomasu prostredníctvom fotosyntézy. Možno ich nájsť v sladkovodnom, slanom a dokonca aj pôdnom prostredí. Riasy majú mnoho aplikácií v potravinách, krmivách, kozmetike, biopalivách a bioplastoch. Jedným z najsľubnejších a najnaliehavejších použití rias je však zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého (CO
2), hlavného skleníkového plynu, ktorý prispieva ku globálnemu otepľovaniu.
Za týmto účelom sme vytvorili reaktor, ktorý úspešne pracuje a dosiahnuté výsledky nám umožňujú uvažovať o rozšírení projektu pestovania rias.
Ako môžu riasy zachytávať a ukladať CO2?
Riasy môžu využívať CO
2 ako zdroj uhlíka na rast a množenie. Môžu absorbovať CO
2 zo vzduchu, vody alebo priemyselných spalín. Keď riasy umierajú, časť ich uhlíka klesá na dno vody alebo pôdy, kde môže byť dlhodobo sekvestrovaný. Alternatívne sa riasy môžu zbierať a spracovávať na produkty, ktoré môžu ukladať uhlík, ako je biouhlie, bioolej alebo bioplyn.
V našom prípade mame reaktor s riasou, ktorý úspešne absorbuje 200 kg CO
2/týždeň. Začíname hľadať partnerov, ktorí majú záujem zmysluplne likvidovať CO
2. Predpokladáme, že spolupráca v oblasti likvidovania CO 2 bude prospešná pre obe strany a tým umožní rozšíriť pestovanie rias .
Aké sú výhody a výzvy pestovania rias?
Pestovanie rias má mnoho potenciálnych prínosov pre životné prostredie a hospodárstvo. Môže znížiť emisie CO
2, zlepšiť kvalitu ovzdušia a vody, vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov a vytvárať príjmy a pracovné miesta. Pestovanie rias však čelí aj niektorým výzvam, ako sú vysoké náklady, využívanie pôdy a vody, vplyv na životné prostredie a regulačné prekážky. Na prekonanie týchto výziev je potrebný ďalší výskum a inovácie na optimalizáciu efektívnosti, udržateľnosti a škálovateľnosti systémov pestovania rias.
Po 10 rokoch trpezlivej prace v oblasti pestovania rias, sme došli ku konceptu celoročnej udržateľnosti pestovania rias v našich klimatických podmienkach. Dáva nám to nadej na ďalšiu úspešnú optimalizáciu tohto projektu.